Make your own free website on Tripod.com

 ÖDEMİŞ

 ÖDEMİŞ TARİHİ

 

ÖDEMİŞ-BİRGİ-ÇAKIRAĞA KONAĞI

ÖDEMİŞ-BOZDAĞ-KAYAKOTEL

ÖDEMİŞ-BOZDAĞ-TELEFERİK

ÖDEMİŞ-BOZDAĞ-YAMAÇ PARAŞÜTÜ

ÖDEMİŞ-GÖLCÜK

COĞRAFİ KONUMU

Ödemiş ilçesi Ege Bölgesi'nin Asıl Ege bölümünde yer almaktadır. Koordinatları 38-16 kuzey enlemi , 27-59 doğu boylamıdır. Denizden yüksekliği 123 metredir. Yüzölçümü 107.900 hektardır.

İlçe coğrafi konumda genel anlamda ovalıktır. Kuzey ve güneyinde engebelikler yer alır. Kuzeyde en yüksek noktası 2157 metre ile Bozdağ ve güneyde en yüksek noktası 1646 metre ile Aydın dağlarıdır.

İlçeden geçen Küçük Menderes ırmağı, Birgi, Bademli, İlkkurşun, Çomaklar, Karga, Üzümlü derelerini toplar.

İlçenin iklimi: Ödemiş coğrafi konumu nedeniyle Akdeniz iklimine sahiptir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağmurludur. Yılın hiçbir ayında ortalama sıcaklık 0 C altına düşmez. Bozdağ ve Aydın dağlarına kar yağar. Nem oranı %64'dür.


Ödemiş'te bitki örtüsü genelde makidir. Dağlarda meşe ağaçları türleri (kerkmez, palamut, pırnal) kestane ve menengir kızıl çam ağaçları yetişmektedir. Ovadaysa ceviz, incir, kavak, fıstık çamı, turunçgiller, zeytin ve meyve ağaçları yer almaktadır.

Ödemişin en yaygın toprak grupları alüvyal ve kireçsiz kahverengi topraklardır. Bu topraklar verimli ve tarım için uygun topraklardır


EKONOMİ

Ödemişin ekonomisi tarıma dayalı olup ilçe yüzölçümünün %36'sı tarım arazisidir. 21 binden aileden fazlası tarımla uğraşmakta ve geçimini böylelikle sağlamaktadır. Başlıca tarım ürünleri patates incir, zeytin, susam, kestane, üzüm, tütün, yaş sebze ve meyve ile meyve fidancılığı Bademli'de yapılmaktadır. Türkiye genelinde fidanların %55'ü Ödemişte yetiştirilmektedir.
Ödemiş'te hayvancılık her geçen gün modern koşullarda ulaşmaktadır. Ödemiş deri tulum peyniri patates kadar meşhurdur ve Ege bölgesinde sadece Ödemiş'te üretilmektedir. Ödemiş'te bu sektörü işleyen bir çok modern işletme bulunmaktadır.
Ödemiş'in sanayi yapısı tarımsal hammaddelere dayalıdır. Ödemişte tekstil, ipek dokuma, çırçır, zeytin yağı, döküm fabrikaları, plastik, elektronik, ağaç ürünleri, üzerine çalışmakta olan fabrika ve işletmeler bulunmaktadır.

ÖDEMİŞ TARİHİ

  ANA MENÜ