Make your own free website on Tripod.com

ONUNLA GURUR DUYUYORUZ

            Sevgili Öğrenciler, değerli arkadaşlarım,

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK 62 yıl önce hayata gözlerini yumdu. Her yıl olduğu gibi ulu önderimizi bu yılda törenlerle anıyoruz. 10 Kasım'lar genelde matem günü olarak anılırdı. (Ancak, günümüzde bu törenler nitelik değişikliğine uğradı. Atatürk'ü anmak tek başına yetersiz kaldığı görüldü. Yinede eski törenler yapılmıyor değil) Bugünlerde Atatürk'ü anmanın yanı sıra ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE sistemi üzerinde fikir üretme, onun düşünceleri doğrultusunda davranışlar geliştirme eğilimleri başladı.

            İnanıyoruz ki oda böylesi isterdi. Bu büyük insan yaşamda tek yol göstericinin bilim olduğunu söylerdi. Kişilerin efsaneleştirilmesinden çok ülkesi için koyduğu hedefler doğrultusunda çalışmasını, çok çalışmasını arzulardı.

Her ulusun (devletin, ülkenin) bir geçmişi vardır. Geçmişini bilmeyenler geleceğini doğru kuramaz, geleceğe yönelik doğru fikirler üretemez Tarihimizi çok iyi bilmeliyiz. Ancak geçmişte tarihte saplanıp kalmamalıyız. Tarihten dersler çıkarmalıyız.

Mustafa Kemal çok boyutlu tarihsel bir dönüşümün CUMHURİYET ve DEVRİMLERİN lideridir. Emperyalizme karşı ilk kurtuluş savaşının kahramanıdır. Ezilen uluslara emperyalizme karşı mücadele yolunu İSTİKLAL SAVAŞI'mızla göstermiştir.

Atatürk Batının emperyalizmine karşı çıkarken, uygarlık ve çağdaşlık yanlarını göz ardı etmemiştir. Uygarlık yolunda atılacak adımlarla kazanılan zaferin kalıcı olabileceğini gördü. Bu yolla 15 yıllık Cumhurbaşkanlığı süresinde bilinen devrimleri gerçekleştirdi.

"Türk, Öğün, Çalış, Güven" (diyerek) "Türk Milleti Çalışkandır Zeki'dir" sözleri ile halkını motive etti. Davranışları ile milletine örnek oldu. Gençliğe güvendi. Cumhuriyeti emanet etti 

Onun yaşamı tarihsel bir destandır. Halk ile bütünleşmenin, en güzel örneğidir. Onun gibi bir lider ulusumuzun bir talihidir. Her ülkenin böyle bir talihi ve tarihi yok.

Türk Ulusu bu nedenle ATATÜRK'üne sahip çıkıyor. Yaşam sürdükçe çıkacaktırda.

Bu anlamda ölümünün 62. Yıldönümünde onu rahmetle özlemle anıyoruz. Ruhu şad olsun  

  

Önder TEKİN

Metal İşleri Öğretmeni

Md. Yrd.

ATATÜRK Köşeşi        ANA MENÜ